Rodzaje koron stomatologicznych

Korony stomatologiczne są jednym z głównych rozwiązań protetycznych stosowanych w celu przywrócenia funkcji żucia oraz estetyki zniszczonych lub zdeformowanych zębów. Jedną z głównych podziałów koron jest podział ze względu na użyty materiał. Rozróżniamy korony metalowe, porcelanowe, metalowo-porcelanowe oraz wykonane z materiałów kompozytowych lub cyrkonowych.

Korony metalowe są najtrwalsze, jednak ze względu na ich metaliczny kolor są najmniej estetyczne i obecnie stosowane rzadziej. Korony porcelanowe oferują doskonałą estetykę, ponieważ ich kolor i przezierność można dopasować do naturalnych zębów pacjenta. Z kolei korony metalowo-porcelanowe łączą wytrzymałość metalu z estetycznym wyglądem porcelany i są chętnie stosowane w odtwarzaniu zębów bocznych, które wymagają większej siły żucia. Materiały kompozytowe i cyrkonowe natomiast są nowoczesnymi alternatywami, które łączą estetykę z dużą wytrzymałością i biokompatybilnością.

Zastosowanie i wskazania do stosowania koron

Korona stomatologiczna jest polecana w wielu różnych sytuacjach. Do głównych wskazań do jej zastosowania należą zęby zniszczone próchnicą, złamane lub urazowo uszkodzone, które nie mogą być skutecznie odbudowane za pomocą tradycyjnych wypełnień. Korony stosuje się również w celu poprawy estetyki zęba, na przykład, gdy jest on przebarwiony lub ma nieodpowiedni kształt. Korony są także rozwiązaniem po endodontycznym leczeniu zębów, czyli po leczeniu kanałowym, które często osłabia strukturę zęba i stwarza ryzyko jego złamania. W protetyce korony pełnią funkcję punktu oparcia dla mostów zębowych lub mogą być stosowane jako osłonka na implanty dentystyczne.

Procedura wykonania korony zębowej

Proces zakładania korony stomatologicznej to wieloetapowa procedura, która wymaga co najmniej dwóch wizyt w gabinecie dentystycznym. Pierwszym krokiem jest przygotowanie zęba, które polega na jego oszlifowaniu w taki sposób, aby możliwe było nałożenie na niego korony. Następnie dentysta pobiera precyzyjne wyciski zęba, które są niezbędne do wykonania korony w laboratorium protetycznym. W międzyczasie pacjent nosi tymczasową koronę, która chroni przygotowany ząb przed uszkodzeniem oraz zapewnia komfort estetyczny i funkcjonalny.

Po wykonaniu korony w laboratorium, podczas kolejnej wizyty stomatolog dokonuje przymiarki i ewentualnych korekt. Jeśli korona jest dobrze dopasowana i nie występują żadne komplikacje, jest ona trwale cementowana lub przykręcana do zęba. Warto zaznaczyć, że trwałość i sukces całego zabiegu zależą nie tylko od umiejętności lekarza i technika dentystycznego, ale także od odpowiedniej higieny jamy ustnej i regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa.

Paweł

Nazywam się Paweł i jestem osobą, która z pasją podchodzi do dzielenia się wiedzą. Moim celem jest przekazywanie cennych informacji, które pomogą innym dbać o ich dobrostan i samopoczucie. Wierzę, że każdy zasługuje na dostęp do jasnych, rzetelnych i przydatnych porad, które mogą poprawić jakość życia. Dzięki moim artykułom, staram się budować most między złożonymi tematami a codziennymi potrzebami czytelników, inspirując ich do pozytywnych zmian i świadomego podejścia do własnego zdrowia.